Možemo li prehranom utjecati na zdravlje zubnog mesa?

Vlakna su odlični prirodni čistači usne šupljine
Najpoznatija namirnica za kojom prisežemo kada pri ruci nemamo četkicu je jabuka. Jabuka je bogata vlaknima te zahtijeva dulje žvakanje da bi se razgradila. To obilno i dugotrajno žvakanje potiče lučenje sline koja ima važnu funkciju u čišćenju usne šupljine. Slina sadrži brojne enzime koje imaju antibakterijski učinak te veliki udio vode pa samim time ima i funkciju ispiranja. Osim dobro poznate jabuke, nakon obroka možete prožvakati sirovi špinat, celer ili bademe.

Hrana, bakterije i oralno zdravlje
Ploha zuba čista je samo u onom trenutku kada je četkanjem mehanički dobro očistimo, već nakon nekoliko minuta na površini se stvara ljepljivi sloj glikoproteina iz sline pogodan za bakterije. Bakterije za svoj razvoj i razmnožavanje trebaju hranu, a ugljikohidrati im služe kao glavni izvor energije za metabolizam i stvaranje kiselih produkta koji uzrokuju infekciju zuba i upalu zubnog mesa. Stoga je vrlo važno ograničiti unos slatke hrane, sokova, slatkiša i rafiniranih ugljikohidrata, dok je s druge strane luk poznat po svom antimikrobnom učinku pa ga možete nasjeckati u salatu, variva, sendvič ili burger.

Hrana – pomoć kod upale
Jednom kad je nakupljeni plak uzrokovao gingivitis, upalu možete smanjiti tako da u svoj menu ubacite namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama. Omega-3 masne kiseline sprječavaju upalne procese i samim time smanjuju neugodne simptome gingivitisa. Namirnice koje su bogate ovim važnim nutrijentom su losos, orah, lanene sjemenke i soja. Po svom protuupalnom djelovanju poznat je đumbir, azijska biljka koja se sve više koristi u alternativnoj medicini zbog svojih brojnih pozitivnih učinaka na zdravlje.

Nema proizvoda u košarici!
0