Oralno zdravlje u trudnoći
Što se točno događa u trudnoći i je li uzrečica ‘svaka trudnoća, jedan zub manje’ istinita?
Točno je da u trudnoći dolazi do brojnih fizioloških promjena koje mogu utjecati na oralno zdravlje, a najčešća oralna bolest u trudnoći je gingivitis s prevalencijom od 60 do 75%. Promjena razine hormona estrogena i progesterona utječu na cirkulaciju, mijenja se oralna flora i imunološki odgovor. Sve te promjene rezultiraju većom osjetljivosti desni na iritaciju i nastanak upale. Između zuba i upaljenog zubnog mesa nastaju džepići pogodni za nakupljanje hrane i bakterija. Simptomi upaljenog zubnog mesa, poput krvarenja, upale i boli obično se javljaju u drugom tromjesečju nadalje. Još jedna zanimljiva činjenica zašto u trudnoći dolazi do bolesti zuba je povećan apetit za kariogenom hranom, jutarnje mučnine i povraćanje. Kiselina iz želuca uz kariogenu hranu smanjuje pH u ustima i oštećuje zubnu površinu. Ukoliko se ne provodi dobra oralna higijena, gingivitis može zahvatiti i dublje dijelove zubnog mesa te se razvija parodontitis. Neliječeni paradontis je povezan s prijevremenim porodom, niskom tjelesnom težinom novorođenčadi te može ometati razvoj fetusa. Briga o oralnom zdravlju u trudnoći od iznimne je važnost za majku i za dijete. Redovita higijena usne šupljine i odlazak stomatologu predstavljaju zdrave navike i smanjuju rizik od mogućih komplikacija.
Ginginox proizvod za ublažavanje boli i liječenje bolesti desni pogodni su za primjenu u trudnoći.
Ginginox gel za desni – za lako dostupna mjesta, olakšava i zacjeljuje afte, gingivitis, povučene i bolne desni te nadražene i otečene desni.
Ginginox sprej za desni – za teško dostupna mjesta i veće zahvaćene površine, olakšava i zacjeljuje oštećene desni, aftozne ulkuse, parodontitis.
Ginginox hidrogelna otopina – za svakodnevnu oralnu higijenu, djeluje i kao lokalni antiseptik, neutralizira neugodan zadah, pomaže kod zacjeljivanja desni (aftozni ulkusi, upale, džepići, rane, otekline).